Divoká zelenina – pampeliška
Na jaře se vše začíná zelenat. Na zahrádkách kromě pažitky, petrželky a polníčku zatím žádnou pěstovanou zeleninu neužijeme. Měli bychom se proto vydat do přírody, kde roste „zelenina divoká“. Jsou to: pampelišky, popence, bršlice, kopřivy, … Obsahují mnoho vitamínů, minerálů a dalších užitečných látek. Pokud se je naučíme správně připravovat, pomohou nám po celý rok si udržovat dobré zdraví.
Doba sběru: Listy se sbírají mladé, nejlépe a jaře. Kořen se sbírá v březnu a v dubnu před rozkvětem rostliny a v říjnu po odkvětu rostliny.
Upotřebitelné části: Kořeny, mladé listy, poupata, květy.
Účinné látky a jejich působení: Pampeliška podporuje trávení a celkově látkovou výměnu. Je značně močopudná, její podávání je na místě při oslabení a poruchách ledvin a močových cest. Podporuje funkci žlučníku a jater, vyhání a částečně rozpouští ledvinové kameny. Snižuje hladinu krevního cukru, je velmi účinná při různých chorobách, kdy se aplikuje jak vnitřně, tak zevně.
Kořeny: obsahují hořčiny, organické kyseliny, třísloviny, vitamíny A,B,C,D, minerální látky (Cu)…
Listy: obsahují podobné látky jako kořen a navíc velké množství vitamínů C a kyselinu křemičitou.
Recepty
Polévka č.1:
Očistíme kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel, tuřín) a kořen pampelišky. Nakrájíme je na jemné nudličky a osmahneme je v hrnci na troše vody a oleje. Pak dolijeme vodu a necháme povařit. Solíme až na konec po uvaření, aby kořen nezhořkl !!!! Vedlejší pánev vymažeme lehce olejem a opražíme osolené ovesné nebo špaldové, ječné, … vločky (je chutné použít i jejich směs). Uvařenou polévku osolíme a nalijeme do talířů. Opražené vločky smícháme s na jemno nakrájenými pampeliškovými listy a pažitkou. Během jídla je přidáváme do polévky. Místo vloček můžeme použít osmahnutý tmavý chléb.
Polévka č.2:
Nakrájíme stejný díl pampeliškových listů, cibule, mrkve a petržele. Jemně osmahneme a zalijeme vodou. Přivedeme do varu a jako zavářku použijeme pohanku nebo celozrnné nudle. Osolíme nebo vmícháme Miso pastu. Na talíři zdobíme sekanou pažitkou a kvítky sedmikrásek.
Polévkové celozrnné nudle podle Pavly Momčilové:
Droždí rozkvedláme v jenom dcl vody a s celoznnou moukou, další vodou a sekanou pažitkou umícháme řídké těsto jako na lívance. Necháme chvíli stát a pak vylejeme na pánev s rozpáleným olejem. Osmažíme z obou stran do zlatova a prochladlé nakrájíme na nudličky.
Pohankové karbanátky:
Nakrájíme cibuli, nastrouháme trochu tuřínu a pampeliškového kořene. Vše osmahneme na oleji. Uvaříme pohanku (pohankovou lámanku) do měkka, smícháme se zeleninou, vajíčkem, solí a případně zahustíme moukou nebo vločkami. Utvoříme malé placičky a osmažíme po obou stranách na pánvi. Podáváme s bramborem nebo celozrnným chlebem. Na brambory můžeme použít bylinkovou zálivku z jogurtu a mladých pampeliškových lístků a z mladé cibulky.
Tvarohová pomazánka:
Nakrájíme listy pampelišek, polníčku, popence, květy sedmikrásek a pažitku (nať cibulky), vše osolíme a zamícháme s tvarohem. Mažeme na chléb, topinky potřené česnekem nebo podáváme s pohankou či brambory.
Jarní salát:
Nakrájíme salát, polníček, cibulkovou nať, listy pampelišek, popence a květy sedmikrásek. Přidáme trochu oleje, pár kapek citronu a osolíme. Dochutíme utřeným česnekem, jogurtem nebo kozím (balkánským) sýrem. Podáváme k hlavnímu jídlu jako salát nebo jako hlavní jídlo s chlebem.