Koupit, vyměnit, prodat, vyhodit? Aneb zodpovědnost k výrobkům
Jak jsme uvedli v článku “Co třídit, co netřídit a má to vůbec cenu? + bonus: jak přetvořit některé z odpadů na něco důmyslného” a „Minimalismus, cesta je šťastnějšímu životu“, před léty bylo třídění odpadu a recyklace, tedy cíl třídění, hlavní a zdála se, že i dostačující environmentální praktikou každého člověka. Kdo netřídil, nezajímal se o planetu. Dnes již víme, že tohle nestačí. Je potřeba celkové redukce odpadu. Podle pravidla 3R, zkratky slov “reduce, reuse, recycle” tedy redukovat, znovu používat a recyklovat, je jasné, že recyklace by neměla být hlavním centrem naší pozornosti, co se odpadové problematiky týče.
Začít bychom měli u prvního kroku, jímž je redukce odpadu. Nevytvářet nový a používat věci, které již vlastníme. Pokud i tak máme pocit, že nějaký výrobek v životě postrádáme, možností, jak ho nabýt, je nespočet.
Jak tedy věcí nabýt zodpovědně?
Můžeme vyměňovat s kamarády nebo s cizími, na populárních swap akcích nebo vyswapovat daný kousek na místech tomu určených. Všichni jsme se určitě setkali s malými knihovničkami na zastávkách metra, v parcích i jinde.
Nemusíte však měnit jen knihy, či oblečení, které se v dnešní době vyměňuje nejvíce. Měnit můžete všechno možné, co se vám válí doma. Stačí pouze najít vhodnou událost, či místo, kam věci umístit. V Česku se nově rozjela i swapovací aplikace SwapApp, která umožňuje vystavit předměty jako v bazaru a jednoduše se podívat na jejich nabídku v galerii zájemců. Pokud je tahle cesta pro vás moc složitá, můžete jednoduše založit výměnný koutek třeba u vás v práci, či ve vestibulu panelového domu po domluvě se samosprávou. Sice se nesetkáte s tak velkým procentem zájemců, jako na internetu, ale šance, že předmět udáte, je stejně velká.
Další možností, jak přijít k nové věci, je si ji zapůjčit. Sehnat tak můžeme nejen sportovní vybavení nebo vozidlo. Mezi možnosti patří i výpůjčka nářadí a techniky, které člověk využije jednou za čas a není třeba ho vlastnit. Existují i půjčovny kojeneckých potřeb, fitness vybavení, nebo nábytku. Stejně tak si můžete zapůjčit třeba šaty a doplňky na společenské události. Shánět takto věci můžete ale nejen v půjčovnách. Často jsou blíž, než si myslíme. Zeptejte se známých a požádejte o výpůjčku je.
Jinou cestou získávání věcí může být nákup z druhé ruky nebo vlastní tvorba. Ta má schopnost nás propojit s procesem výroby produktu a pomáhá nám uvědomit si jeho hodnotu.
Zároveň i nákup nového produktu může být zodpovědný. Vybírejte si značky, které přichází na trh s myšlenkou udržitelnosti, kupujte lokální produkty, sledujte certifikáty, dejte přednost výrobkům z ekologického zemědělství a vždy zapojte kritické myšlení.
Jak se věcí zodpovědně zbavit?
Pokud se ocitnete ve stádiu, kdy jste již produkt dopoužívali, je opět vhodné se zamyslet, jestli ho někdo nemůže ještě využít po vás. Akce s myšlenkou výměny jsme již zmínili, zeptat se můžete i kamarádů, jestli o daný předmět mají zájem. Vyfoťte předmět a využijte sociální sítě k efektivnímu dotazování se. Můžete vystavovat třeba na svém Facebookovém profilu a udat tak předmět svým známým, nebo najít swap skupiny, kam lidé chodí se stejným záměrem jako vy.
Alternativou jsou i bazary. Dobře hodnocený bazar oblečení je např. Vinted, kde mimo textil vystavíte i doplňky k oblečení, boty, kosmetiku a zkrášlovací pomůcky. Ostatní předměty můžete prodat v jiných online bazarech, jejichž výčet můžete najít třeba zde.
Zachovalé přebytky ocení i dobročinné obchody, kterých nejvíce najdete v Praze. Mezi nejznámější patří Cesta domů na Letné, na Vinohradech a na Novém Městě dobročinný obchod Sue Ryder a na Žižkově Přestupní stanice a obchod ADRA.
Dobročinné obchody jsou ale zahlcovány věcmi, stejně tak jako kontejnery pro dětské domovy. Je třeba se tedy zamyslet, jestli by někdo mohl být ochotný za námi vyřazený předmět ještě utratit peníze.
Až opravdu posledním krokem byl mělo být vyhození výrobku do kontejneru, i když položit ho vedle popelnice a doufat, že se ho ještě někdo ujme, je také možnost.
Zároveň mnohé produkty a jejich obaly recyklovatelné nejsou, ty co ale jsou, mají šanci, že budou přetvořeny v něco nového. Proto je důležité vědět, jak s odpadem naložit. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem dalším článku “Co třídit, co netřídit a má to vůbec cenu? + bonus: jak přetvořit některé z odpadů na něco důmyslného”.
Pro Biodomov napsala Monika Elšlégrová