Posílit, poklidit a zklidnit
Vážení a milí 🙂
Čas se zhoupl do jara, probouzíme se ze zimního režimu a to samo o sobě přináší nějaké změny a šoky (pro nás i náš organismus). Tentokrát se navíc ocitáme v neobvyklé situaci způsobené návštěvou nového koronaviru. Mediální masáže obyčejně umí zapůsobit na psychiku, obzvláště pokud si sami nejsme jistí, čemu můžeme věřit, a když se k tomu naváže stres a strachy, člověk si přijde unavený a vyčerpaný.
My bychom se s Vámi chtěli podělit alespoň o pár rad, které můžete nenásilně zařadit do svých zvyků, pomoci tak své imunitě a snad i klidu v duši.
Na posílení imunity
Zahřejte tělo zevnitř
Chladivé potraviny omezte, naopak zařaďte ty, které prohřejí – zázvor, pepř, kajenský pepř, kmín, skořici, badyán, kořenovou a sezónní zeleninu, cibuli, česnek, ovčí výrobky (místo kravských a kozích). Jídla tepelně upravte a vhodně kořeňte uvedeným kořením.
(Super) potraviny k posílení imunity
Kurkuma – v BioDomově najdete i čerstvou (tedy účinnější), fermentované dobrůtky, kombucha (využijte volný čas pro výrobu své vlastní), umeocet či ume švestičky, kysané zelí, kimchi, rakytník, amalaki, lichořeřišnice nebo čekanka (přijďte si k nám pro tinkturu), citron, zázvor, med.
Nápoj – půl citronu, špetka kajenského pepře, zázvoru nebo skořice, lžička medu a sklenice teplé vody.
Přes kůži a plicní sklípky se do těla dostává nejvíce léčivých látek, ale také nejvíce škodlivin.
Aromaterapie
Pokud máte možnosti a prostředky, můžete si namíchat vlastní antivirotickou směs z éterických olejů: kajeput, smrk, eukalyptus, tymián, borovice, citron, levandule, litsea, mateřídouška a skořice (do směsi se snažte dát většinu z uvedených olejů, důležitost dle pořadí). Hotovou si kápněte do difuzéru, na oblečení, na roušku a třeba i do antibakteriálního gelu.
Detox
I podle tradiční čínské medicíny souvisí naše zdraví úzce se zdravím našeho bříška. Drobný jarní úklid prospěje i Vašemu organismu. Doporučujeme křemelinu, jíly (marocký, bílý, zelený, růžový..), fermentované výrobky, bylinné čaje, čekankové kávy, pampelišku nebo královnu všech bylin – kopřivu.
Zvenčí – udělejte si čas pro sebe koupelí s éterickým olejem z levandule, uvolněte mysl s bylinkovou koupelí od Sonnentoru, doplňte minerály epsomskou solí, vydechněte, relaxujte meditujte…
A nakonec – lehce se to radí, hůře se to dělá – pokuste se vyhnout stresu. Pokud máte možnost, běžte na pár minut do přírody – do parku, do lesa. Až vykoukne slunce, nastavte mu tvář z okna(na veřejnosti jen to, co vám čouhá nad rouškou) – po zimě totiž míváme deficit vitaminu D. Nezapomínejte na pitný režim a zaměřte se na svůj dech.
Mgr.Julie Růžičková Vám ve videu radí, jak si můžete dechem pomoci při respiračních potížích. Dechová cvičení se hodí i na uvolnění napětí a i v tomto období, kdy několik hodin denně dýcháme přes roušku.
Přejeme vám klidné dny, trpělivost a pevné nervy
Váš BioDomov